Kuidas mõjutavad lapse suuharjumused jäävhambaid?

Kui soovid, et su lapsel kasvaksid jäävhambad probleemideta, tuleks suuhooldusega alustada päris varakult, kuna piimahambad mõjutavad jäävhammaste kasvu ja üldist suutervist. Seetõttu peab iga vanem lapse suuharjumusi tähele panema, neid parandama ja suutervise parandamiseks hambaarsti poole pöörduma.

Selles blogpostituses toome välja, kuidas mõjuvad laste erinevad suulised harjumused jäävhambaid. Ning kuidas vanemad saavad hoolitseda oma lapse suu tervise eest juba varases eas.

 

Kuidas mõjutavad lapse suuharjumused jäävhambaid?

  • Varajase lapsepõlve kaaries ehk lutipudelikaaries
    Kuna imikud toituvad peamiselt piimast või muudest magusatest jookidest, võib neil tekkida lutipudelikaaries. Tekke peamiseks põhjuseks on suhkrut sisaldavad vedelikud ja toidud, nagu piim ja mahl. Bakterid armastavad suhkrut ja kasutavad seda hambaid hävitavate hapete valmistamiseks. Kui aga piimahambad saavad kahjustada, takistab see jäävhammaste õiget asetust.
  • Pöidla imemine
    Kuigi pöidla, luti ja mänguasjade imemine on väikelaste jaoks normaalne, võib see muutuda ka probleemiks. Probleemseks muutub see aga siis, kui nad imevad pöialt ka viie aasta pärast, ajal kui hakkavad tekkima jäävhambad. Pöidla imemine võib takistada hammaste, üla- ja alalõualuu õiget joondumist ning see omakorda võib tekitada hääldusraskusi.
  • Piimahamba enneaegne kaotus
    Kui laps kaotab enne jäävhammaste saabumist hambakaariese tõttu piimahamba, võib see põhjustada palju probleeme. Lähedal asuv hammas võib tekkinud vaba ruumi poole nihkuda/kalduda ja tekitada probleeme jäävhamba kasvamisel. Tulemuseks on kõverad või valesti joondunud hambad.
  • Hambaarsti juures mitte käimine
    Tõsiste probleemide ilmnemise peamiseks põhjuseks on siiski hambaarsti juurde minekuga viivitamine. Regulaarselt hambaarsti juures mitte käimisega kutsute oma lapse jaoks esile eluaegseid suuprobleeme. Hambaarsti ülesanne on aidata – ta hindab lapse hambaid, otsib suuprobleeme ning vajadusel juhendab. Regulaarsed kontrollid võivad ära hoida kõik hambaprobleemid, millega laps tulevikus kokku võib puutub.

Olenemata sellest, kas lapsel on suuprobleeme või mitte, on parem käia regulaarselt kontrollis. Kui mõni hambaprobleem on alles algstaadiumis või algamas, saab seda ravida koheselt, ilma et laps peaks hiljem kannatama. Kui Su lapsel hambaprobleeme ei ole, soovitab hambaarst ettevaatusabinõusid tulevaste probleemide vältimiseks.

 

Broneeri aeg siit:

www.mmhk.ee/kontakt/

Tutvu meie arstidega:

www.mmhk.ee/personal/

Share Post :

Related Posts