Suuõõne kirurgia
Suuõõne kirurgia tegeleb suus vajalike kirurgiliste protseduuridega.
Enamasti on see seotud tarkusehammaste eemaldamisega, kuid ka huule kida vabastamise ja igemeplastikaga, et kujundada hamba või implantaadi ümber harmoonilist kudet.
TARKUSEHAMBA KIRURGILINE EEMALDAMINE
Tarkusehambaid on enamikel inimesel 4 tükki, formeeruvad inimestele täiskasvunuikka jõudmisel. Igemest läbilõikumise aeg võib olla väga erinev: alates 17 eluaastast kuni elu lõpuni, tavaliselt lõikuvad nad 25 eluaastaks. Kuna evolutsiooniliselt on juhtunud tõsiasi, et leiutati tuli ning meie toit on valdavalt töödeldud ja me ei söö toorest liha, ei kasva meie lõualuu enam nii suureks, et mahutada 8 hammast igasse suu sektorisse.
Seega ei mahu kaheksandad ehk tarkusehambad 75% inimestel suhu. Tarkusehambad põhjustavad probleeme suhu tulemise ajal, kitsastes oludes jäävad nad pooleldi lõikunuks ja suruvad iget ning kurgulimaskesta või lõikuvad vales asendis, põhjustades haavandit põselimaskestas.
Patsiendid tunnevad valu ja ebamugavustundet, sest tegu on pehmete kudedega ja turse tekib sellistes tingimustes kiiresti ning ebameeldiv olukord võib tekkida ootamatult, paari päevaga.
Lõikumise ajal katab tarkusehammast igemekapuuts, mis on väga soodne mikroobide paljunemiseks ja olukord muutub mikroobide poolt põhjustatud põletikuks. Vahel on abi igeme ära lõikamisest, seega tarkusehammas lõikub suhu ja võib olla probleemideta suus.
Teine murekoht tarkusehammastel on nende puhastamine. Asendi tõttu on nad raskesti puhastatavad ja lagunevad kiiresti. Lisaks on pesemata tarkusehambad justkui mikroobide peenar, kus toimub intensiivne mikroobikasv, süljega jõuavad need mikroobid lagundama teisi hambaid. Kui inimesel on lisaks kalduvus igemepõletikuks või on kõrgenenud kaariese oht, on mõistlikum tarkusehambad eemaldada. Kui patsiendi suuavamine on hea, on võimalik teinekord parandada ka tarkusehamba kaarisekahjustust (ehk rahvakeeli hambaauku), kuid juureravi teostada kaheksandal hambal on praktiliselt võimatu.
Tarkusehamba eemaldamise järgsed juhised patsiendile leiad siit:
https://www.mmhk.ee/tarkusehammaste-eemaldamine-juhised/
Tarkusehammaste eemaldamist saab meie juures teostada ka sedatsioonis/narkoosis, loe selle kohta lähemalt:
https://www.mmhk.ee/ravi-sedatsioonis-ja-narkoosis/
Tarkusehammaste eemaldamiseks broneeri aeg:
https://www.mmhk.ee/kontakt/
HUULEKIDA LÕIKUS
Huulekida lõikuse vajadus selgub konsultatsioonil, kui teeme lapspatsientidel läbivaatust. Madal huulekida kinnitus tekitab justkui voldi kahe esihamba vahele ja seetõttu ei saa ülemised keskmised hambad kõrvuti asetseda, ülemiste hammaste vahele jääb vahe ehk hambaarstide keeles diasteem. Üle pooltel juhtudel takistab hammaste kokku minemist huulekida. Madal huulekida lõigatakse tuimestuse all lahti, et see kinnituks kõrgemal. Soovitav vanus lõikuseks on 9-11 aastat, lapselt eeldame tuimestuse valmidust. Pärast tuimestust on tegu valutu protseduuriga, mis võtab aega 5 minutit. Tihti pannakse ka õmblus, mis eemaldatakse 12 päeva pärast.
IGEMEPLASTIKA
Igemeplastika on igeme juurdekasvatamine piirkondades, kus seda napib. Igemete taandumist esineb 40 % patsientidel erinevatel põhjustel. Igeme suurendamiseks on mitmeid mooduseid, kõige paremini töötab igemekoe lisamine suulaest võetud väikesest tükikesest, lisades seda sinna, kus on puudu. Igemeplastika on sage protseduur ka implantaatide ravis, kus nad aitavad tekitada vajaliku igememahu luu peale, et tulemus jääks ilus ja harmooniline, kauakestev. Igemeprotseduure teostame ka enne kroonimist, et igemed oleksid ühtlase kontuuriga ja ümbritseksid hammast õigest piirkonnast ja kroonide pikkused oleksid õiged arvestades inimese naeratuse ulatusest ja huulte asendit.
Igemeprotseduurid on valutud, vajalikud ja 2012 aastast alates Maestro Maja hambakliinikus igapäevaselt teostatavad.