Laste hammaste ravi
Milleks lakkida, mis on profülaktika?
Me peaksime kõik tegutsema selle nimel, et laste hammastesse ei tekiks hambaauke ja hammaste ravi saaks kaugele tulevikku lükata.
Hambaarstil pole suuremat rõõmu, kui laps, kellel on terved hambad. Kui laps tuleb Maestro Maja Hambakliinikusse hambaarstile, siis meie eesmärk on, et 18 aastaselt oleks tema hambad kaariesevabad, igemed terved ning naeratus särav ja harmooniline.
Laste puhul algab ja lõppeb hambaaukude ravi ennetusega ehk profülaktikaga. Nii silantide asetamise kui fluoriidi ühendiga lakkimisel, samuti hammaste pesu õpetamisel. Kui hambaaugud on parandatud, peaks viimaseks visiidiks nii lapsevanem kui vastavalt oma vanusele ka laps oskama hambaid pesta selliselt, et hambad saaks katust puhtaks.
Selgitamine, kuidas tekib hambaauk, kuulub alati visiidi juurde, samuti räägime ka hammaste eest hoolitsemise põhitõdest.
Hambaaukude tekke põhjused
Laste puhul on suus väga palju sülge, seega hammaste isepuhastusvõime söömise järgselt on päris kõrge. Laste puhul on hambaaukude põhjus suhkru rohkus söögis ja joogis. Kas laps sööbki liiga palju suhkrurikkaid tooteid või sööb ta lihtsalt liiga tihti. Laste päevakava on enamasti hästi paigas, kui nad käivad lasteaias. Tihti aga nii haiguste ajal või puhkuste perioodil, olles päevarutiinist veidi eemal, on probleemiks ebakorrapärane söömine. Kõige hullem, mida teha oma hammaste jaoks, on pidev väike söömine. Pidev väike söömine ehk näksimine on lõpuks ka keha vajadus, kuna kõrge glükeemilise indeksiga toitainetest (küpsised, kreemikoogid, jäätis, pannkoogid, moos, magusad mahlad) tekib kiire veresuhkru tõus, mis langedes põhjustab paha tuju, väsimust, ärrituvust. Mistõttu lahenduseks on taas millegi söömine. Just selline tervisekäitumine viib varem või hiljem hambaaukude tekkimisele.
Laste hammaste ravi – piimahambad
Piimahammaste puhul on oluline väiksed augud nende arengufaasis üles leida ja ära parandada. Hambaarstid saavad vahel parandada ka ainult käsiinsturmendiga, seega ei alusta me kartlikul lapse hammaste ravi kohe hirmutava puurimisega. Miks lapsed kardavad puurimist? Vastus on väga lihtne: kuna tegevus toimub pea piirkonnas, kus on palju meeleelundeid: kõrvad kuulevad, silmad näevad, ehmatav hääl ja vesi, lisaks võõras keskkond.
Suhtlus lapsega
Hambaarstile on suureks abiks, kui laps on harjunud võõraste inimestega ja usaldab neid. Hambaarst katsub alati läheneda mänguliselt ja eakohaselt. Oma töös näeme, et lapsed on väga erinevad, nende pered on erinevad, ootused on erinevad. Väga oluline on leida lapsega kontakt, ujedate lastega võib minna paar visiiti, et kontakt tekiks. Kontakt lapsega tekib läbi vestluse, me küsime tema õdede ja vendade kohta, me küsime lasteaia ja kooli kohta. Seda kõike selleks, et lapsega saavutada suhtlus. Sealt edasi saame lapsele öelda, millal ta peab suu lahti tegema, millal võib kergelt tunda olla, millal me lõpetame. Sinnamaani, kui laps ei vasta ega räägi hambaarstiga, saame teostada ainult väga piiratud toiminguid, näiteks peegliga hammaste vaatlust. Hammaste puhastamine kaariesest eeldab siiski lapsega kontakti.
Palume, et lapsevanem jääks hambaravikabinetis pigem vaatleja rolli, nii saame laste hambaid paremini ja sujuvamalt ravida.
Kui lapse hambas on kahjustus ja peame puurima, siis palume sellest eelnevalt rääkida lapsele järgnevalt: pruun koht kustutatakse ära valge pinna pealt.
Lapsed on oodatud!
Kokkuvõtteks: kõik lapsed on oodatud ravile, katsume neid aidata hammaste eest hoolitsemisel ja vajadusel lahendame hambamured. Lapsega arstile tulles ei ole vaja rääkida valust, kartusest. Tulge justkui külla!
Maestro maja hambakliinikul on leping tervisekassaga, mis katab hammaste ravimise kulud.