Hambaarst Merle Vislapuu- Peltoniemi Maestro Maja Hambakliinikust on näinud oma pea 16-aastase staaži jooksul palju erinevaid hambamuresid nii suurtel ja väikestele patsientide ja kõigele on leidunud tänaseni lahendus. Hambaravi valdkonnast hakkas teda huvitama juureravi juba ülikooli ajal, Dr. Merle Vislapuu- Peltoniemi on õppinud Tartu ülikoolis ja Saksamaal Hannoveri ülikoolis, töötanud Helsingis ja Tallinnas.
Küsisime temalt, kui juureravile spetsiliseerunud arstilt, milliste muredega patsiendid Teie poole kõige enam pöörduvad?
Patsientidele teevad eeskätt muret esteetilised probleemid: tumedaks värvunud hambad, murdunud täidised, vaadates aga röntgenpilti selgub tihti, et alustada tuleb hoopis hambapõletiku ravist. On muidugi ka valu, tundlikkust või põletiku tunnuseid igemel, mis puhul tuleb ka uurida, millest infektsioon on alguse saanud. Kroonilised põletikud mõjutavad laastavalt tervist. Eriti ohustatud on rasedad, kunstliigese omanikud, diabeetikud, südamehaiged ja teised krooniliste haiguste põdejad. Sellistel puhkudel kontrollime 2 korda aastas patsiendid üle põletike suhtes. Tavaliselt need inimesed teavad ka juba ise, et kuuluvad riskirühma. Kokkuvõtvalt on aga juureravi viimane võimalus säästa patsiendi oma hammast.
Miks me peame tegema hammastel juureravi? Miks on see vajalik?
Juureravi eesmärk on puhastada närviruum ja juurekanalid põletikulisest või lagunevast närvist ja sinna elama asunud mikroobid hävitada. Juureravi on võitlus mikroobidega, seega peab protseduur ise omama kõrget steriilsust, steriilne instumentaarium on siin esmatähtis, pöörame sellele Maestro Maja hambakliinikus kõrgendatud tähelepanu.
Kuidas hambaravis juurte puhastamine toimub?
Ravi algab hamba puhastamisega, lagunenud krooniosa servad taastatakse. Hammas eraldatakse kofferdamiga (spetsiaalne klamber ja kumm) suu keskkonnast, vältides selliselt sülje kaudu uute mikroobide sattumist hambale ja selle sama isoleerimistehnikaga töötades saame kasutada loputamiseks efektiivseid lahuseid, mis suhu sattudes võivad ärritada. Järgneb kanalite mehhaaniline puhastamine. Tänasel päeval on kasutuses roteeruvad instrumendid, mis on väga hea paindlikkuse ja vastupidavusega, puhastades kanali kogu pikkuses, mis on ravi lõpptulemuse koha pealt väga oluline. Desinfitseerivate lahustega loputatakse juurekanalid, uhades sealt välja mikroobide kasvukeskkonnana vajalikke valke ja jääke. Juureravi tehakse kas ühevisiidiliselt või mitme visiidi peale tööd jaotades, oleneb olukorrast ja põletiku ulatusest. Kõige lõpus kanal täidetakse guttaperch tihvtide ja pastaga, tihedalt täites ei ole seal võimalik mikroobidel uuesti paljunema hakata.
Tänasel päeval on juureravis hambaarsti jaoks asendamatu ka mikroskoop, ilma milleta on keeruline leida peidus olevaid lisakanaleid või teinekord ka enne juureravi alustamist avastada mõrasid. Maestro Maja Hambakliinikus on kasutusel Zumax hambaravi mikroskoop.
Miks on vaja hambaravis kasutada mikroskoopi?
Mikroskoop on lisapaar silmi, kokkuvõtvalt suurendus koos hea valgustusega, et avastada lisakanaleid, uurida laiemalt juurekanali süsteemi, eemaldada kanalitest murdunud instrumente. Samuti, et kontrollida oma tööd pärast kanalite puhastamist.
Lisaks mikroskoobile kasutame madala kiirgusdoosiga väikest digiröntgenit, mille abil kontrollime juurte kuju ja suunda, kontrollime kanali pikkust ja juuretäidist ehk ravi õnnestumist.
Kaasaegses juureravis kasutame ka ultraheliotsikud, mis on abiks murdunud instrumentide eemaldamisel ja sensoreid juurekanali tipu määramiseks.
Mis saab juureravitud hambast edasi?
Juureravitud hammas tuleb taastada krooniga, kuna verevarustuse puudumine nõrgendab hammast, lisaks on juureravi vajav hammas ulatuslikult plommitud ning täidis üksi ei ole piisavalt tugev, kandmaks kogu mälumiskoormust. Lekkiv, halvasti asetatud täidis võib põhjustada juureravi nurjumise või hamba murdumise ning kaotuse.