Kas elektrihambahari on parem kui tavaline?
Mis on tavaline hambahari?
Millise hambaharjaga on hea hambaid pesta?
Kas elektriline hambahari võiks olla mulle parem?
Üldine hambapesuloosung võiks välja näha selline: peske neid hambaid, mida arvate, et teil vaja võiks minna. Tõsiselt rääkides, siis mõlema hambaharjaga on täiesti võimalik pesta hambad katust ja toidujääkidest piinlikult puhtaks. Tavaline hambahari on kiiresti leitav lähimast kauplusest, ka reisil olles või muudel ootamatult tekkivatel olukordades. Seega tavaline hambahari ei kao niipea meie kodudest. Soovitav on kodus hoida alati varuks tavalisi soft markeeringuga hambaharju, juhuks kui suured või väiksed sõbrad jäävad ööseks. Hari peab olema tiheda harjastusega ja soft markeeringuga. Ja just soft peabki olema üks hea hambahari. Kui poes ka tundub väga hästi turundatud medium hari pilkupüüdev või on hind soodne, jätke ta siiski poodi või ostke vuugipuhastuseks. Medium on liiga tugevate harjastega lõhkuv hapra hambaemaili suhtes.
Kui pikalt hambaid pesta? See 2 minutit… 2 minutit on piisav hambapesuks, kui hari kogu selle aja jooksul on püsivalt liikuvuses. Laste jaoks võib olla seda aega isegi vähe, kui motoorika ei ole veel välja arenenud ning aega kulub ka loputamisele või harja närimisele. Lapspatsientidega koos hambaid pestes oleme Maestro Maja hambakliinikus ka avastanud, et laste motoorika võib olla üllatavalt nõrk, käsi ei liigu nt randmest, et viia hari õigesse kohta, nt hammaste rea lõppu. Hari aga peab puhastamiseks liikuma suus ringi. Lapsevanemad peavad koolini oma laste hambad üle pesema. Ka teismeliste hammaste pesu tuleks kodus hea valgusega peegli ees aegajalt emal-isal kontrollida. Oluline just vahelduvas hammaskonnas, kus võib olla mõningane hammaste kuhjumine või osaliselt lõikunud hambaid suus, mida on valus pesta ja laps võib seda piirkonda vältida. Pehme hambaharjaga puhastamine teeb aga selle olukorra kiirelt paranevaks.
Elektrilisi hambaharjasid on igasuguseid. On akudega, on patareidega, on dokki pandavaid, on portatiivseid. Soolohambaharju ning pereharju, kus vahetatakse otsikuid. Igaüks leiab endale sobiva. Suurim erinevus tavalise hambaharjaga on , et elektriline hambahari peseb hamba puhtaks pind pinna haaval. Elektriline hambaharjal on taimer, erinevad programmid pesemiseks, kõige viimastel mudelitel lausa 5 erinevat programmi (sügavpuhastus, tundlikele hammastele, igemete puhastuse režiim, valgendav?), kui jääd ühte kohta toppama, siis annab hambahari ise märku, et liigu edasi. Samuti on lihtsam pesta keelepoolseid pindasid. Elektrilise hambaharjaga tuleb kaasa terve maailm, me oleme juba harjunud sellega, et meie asjadel on asjad, nii ka siin. Reisil olles peab mõtlema lisaks laadimisvõimalustele.
Lisaks tuleb elektrilise hambaharja puhul hoolsam olla tema enda puhastamisega, jälgida, et hambaharja otsik ja vahelülid saaksid puhtaks pärast iga töökorda.
Elektriliste hambaharja ostmisel ei soovita nö säästuvariante, millel on nõrk mootor, ei saa vahetada otsikuid ega muid osi, mis võivad lakata töötamast. On mudeleid, mis on nii nõrga mootoriga, et suhu pannes ei hakkagi harjased pöörlema kui on hamba vastas või harjased on nii pikad, et ei harja vaid libisevad külgedega mööda hambaid. Selliselt aga puhtaks hamba pindasid ei saa. Üldiselt aga kes elektrilise hambaharjaga on harjunud, see sellest loobuda enam ei soovi.
Paljud patsiendid ja ka arstid on valinud kesktee: kiiretel argihommikutel käsihambahari ja õhtul sügavpuhastuseks elektriline hambahari. Niidiga hambavahede puhastamine on kindlasti vajalik mõlema hambaharjaga pestes.
Head pesemist! 🙃🥕
#maestromajahambakliinik #hambaravi #suukool